най-добрата имунна защита
Човешкият мозък е 2 до 3 % от нашата телесна маса, но енергията , която използва е 23 – 26 % от общата на цялото тяло. Тази енергия идва от храната. Ако се храним със сурова храна не можем да освобождаваме тази енергия. Всеки казва – това може да се яде, това не може. Правилно е да се каже - вземи това което прилича на храна, преработи го правилно и то ще ти даде необходимата енергия. Правилно приготвената храна, самата технология на приготвяне оказва влияние върху два органа – мозъка и червата. Готвената храна се храносмила по-лесно. Вкусът и енергията! Има пет различни усещания за вкус. Сладко – то ни дава енергия. Месен вкус – имаме нужда от белтъчини за мускулите за тяхното възстановяване. Солено – защо имаме нужда от сол – нашето тяло е електрическо и няма да работи без нея. Горчиво и кисело нашата защита срещу гнили и отровни вещества / материали /.
Всичко това се използва по един съвършен усет, сладко и горчиво, като комбинация, киселинност, нашето кисело мляко смесено със сладки плодове, ягоди малини... Енергията ни е необходима. Как участват червата в това развитие? Те имат усещания. Ако получим болки и ни се подуе корема храната не е приготвена правилно, не е правилната и точна храна за нас, или нещо друго се е объркало. Тук става въпрос за два мозъка! Основният път, свързващ главния мозък с храносмилателния нервен център е вагусът (блуждаещият нерв). От него тръгват няколко хиляди влакна в нервната ентеро система на храносмилателния тракт. Червата имат пълноценен мозък. Нашите черва са свързани с лимбичната система, а тя отговаря за емоциите, настроенията, паметта..., които имат основно значение за оцеляването на организма. Те говорят помежду си вземат се решения и това означава, че не само мозъка говори с червата и храната, а че и те говорят с него. Така че и ние трябва да се научим да говорим с мозъка в корема! Нашите добри и лоши усещания не са просто интуиция. Те се базират на напълно реална основа, която е научно доказана. Нашият корем, както и главата, акумулира опита, придобит от човека в продължение на живота и го използва във всекидневната практика Да вземем стомаха, тънките черва и дебелото черво и в тяхната структура има два слоя , които са мускули, а между тези мускули има нервна тъкан и то много нервна тъкан, която прониква в мускулите, прониква в субмукозата съставена от съединителна тъкан, кръвоносни и лимфни съдове, където има и всички елементи за имунната система. Коремът ни е най-голямата имунна система, която защитава нашето тяло. Субмукозата прониква в лигавицата това е слоят, с който всъщност докосваме храната, която сме преглътнали и смиламе. Този независим мозък има 500 милиона нервни клетки 100 милиона неврони, разполага с 20 различни неврони има автономни организирани микро схеми има тези програми , които оперират, вземат решения и усещат храната и знаят какво точно да правят. Усеща я с химични средства и много важно по механичен начин, защото трябва да движи храната, да смесва различни елементи, които са необходими за храносмилането. Този контрол на мускулите е много важен, защото има рефлекси. Ако ви се гади от храна , това е този мозък, който създава този рефлекс. Той контролира секрецията на тези молекулни машини, които разграждат готвената храна.
Как двата мозъка работят един с друг ? Нашите черва мозък имат собствени цели – защита на храносмилането и ние имаме по-висшия мозък с цел обединяване и пораждане на поведения. И двата гледат една и съща храна , която е в областта на червата. Големият мозък обединява сигналите, които идват от работещите програми на по-нисшия мозък и може да се намеси при необходимост.